Jag tycker att boken är spännande och att den är förståelig så att man förstår vad man läser i boken.

Författaren har förstått hur den ska göra boken spännande. Boken är lagom lång men jag tycker att den skulle kunna vara lite längre än vad den är. Boken passar till alla som kan läsa och även till nybörjare för att det är lagom stor text. Jag har tyckt att den har varit väldigt rolig att läsa denna bok. Boken handlar om att det finns en Dalby och en bergsby. Bergsbyn vill ha ved och Dalbyn vill ha vatten och då bygger de murar så de inte ska kriga. Sen börjar byarna brinna och allt blir kaos i byarna. Karl, Anjo och Marja är de tre huvudpersonerna i boken.

/Wilgot Tjärnås                                                                                                                                                        Vemdalensskola